Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, to jeden z częstszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Taka procedura jest konieczna, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Jak przebiega leczenie endodontyczne, jakie są przyczyny chorób miazgi?
Miazga zęba – czym jest?
Jak wspomnieliśmy powyżej, leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku stwierdzenia nieodwracalnego zapalenia miazgi. Miazga to bogato unaczyniona i unerwiona, galaretowata tkanka łączna wypełniająca komorę oraz kanały zęba. Miazga spełnia funkcje odżywczą, ochronną, obronną.
Przyczyny chorób miazgi
Przyczyny chorób miazgi mogą być różne, począwszy od nieszczelnych wypełnień, po zaniedbanie higieny jamy ustnej czy urazy mechaniczne. Wyróżniamy dwie główne grupy czynników – zakaźne i niezakaźne.
W przypadku czynników zakaźnych bakterie dostają się do miazgi następującymi drogami:
- od strony ubytku próchnicowego
- od strony ubytków niepróchnicowego
- na skutek urazowego odsłonięcia miazgi
- drogą krwionośną
- poprzez kieszonkę patologiczną.
Przy niezakaźnych chorobach miazgi będą to:
- czynniki mechaniczne
- czynniki świetlne
- czynniki radiologiczne
- czynniki termiczne
- czynniki chemiczne
- czynniki jatrogenne.
Leczenie endodontyczne – na czym polega?
Endodoncja polega na usunięciu miazgi zęba, dezynfekcji kanałów i ich szczelnym wypełnieniu. Jest to leczenie wieloetapowe.
Etapy leczenia kanałowego
- Wywiad z pacjentem i postawienie diagnozy.
Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad z pacjentem, ustalenie, czy na pewno mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi. Stomatolog pyta o dolegliwości bólowe, sprawdza reakcję chorego zęba na działanie bodźców termicznych, kontroluje stan tkanek twardych. Bardzo często wykonywane jest także zdjęcie rtg. - Jeśli leczenie endodontyczne jest konieczne, stomatolog rozpoczyna procedurę.
- Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu. Pacjent otrzymuje odpowiednią dawkę.
- Gdy znieczulenie już działa, a pacjent jest gotowy, stomatolog przystępuje do oczyszczenia zęba z mas próchniczych.
- Kolejny etap to odizolowanie leczonego zęba od śliny – najczęściej przez założenie koferdamu.
- Otwarcie komory, usunięcie miazgi oraz mas martwiczych.
- Opracowanie kanałów – oczyszczenie, płukanie (na przykład polichlorynem sody, wodą utlenoioną, kwasem cytrynowym), poszerzenie i osuszenie kanału.
- Szczelne wypełnienie kanałów.
- Kontrola radiologiczna.
- Zamknięcie ubytku.
- Odbudowa zniszczonych tkanek korony.
Leczenie endodontyczne zazwyczaj przeprowadzane jest w ciągu jednej, dwóch wizyt.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem
Podczas leczenia kanałowego często wykorzystywane są mikroskopy. Mikroskopy są dużą pomocą, w szczególności podczas leczenia zębów mających niestandardową budowę anatomiczną, na przykład zawinięte korzenie. Użycie mikroskopu zwiększa komfort pacjenta, redukuje także ryzyko powikłań.
Leczenie kanałowe to często ostatni ratunek dla chorego zęba. Ignorowanie problemu, może doprowadzić do ekstrakcji, a usunięcie nawet jednego zęba jest dużą stratą. Warto więc pamiętać o regularnych kontrolach i w prawidłowy sposób dbać o higienę jamy ustnej.