Uśmiechnij się :-)

 

Leczenie kanałowe Endodoncja

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w klinice We Smile na warszawskim Bemowie, nierzadko jest to jedyny sposób  na uratowanie zniszczonego zmianami chorobowymi zęba.

Kiedy stosuje się
leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Jest to technologia precyzyjnego leczenia chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Do leczenia endodontycznego zaliczane jest:

 • Pierwotne leczenie kanałowe (endodontyczne)
 • Powtórne leczenie kanałowe (endodontyczne) tzw. reendo

Nowoczesne technologie w endodoncji zapewniają bezbolesne, komfortowe dla pacjenta oraz najczęściej jednowizytowe leczenie kanałowe.

leczenie kanałowe

W klinice We Smile przeprowadzamy leczenie kanałowe za pomocą mikroskopu Leica, maszynowo opracowywujemy kanały korzeniowe, wypełniamy kanały ciekłą gutaperką, co daje dokładniejsze wypełnienie kanałów. Diagnostykę przeprowadzamy za pomocą tomografii komputerowej CBCT.

Innowacyjne technologie pozwalają zminimalizować ból i zapomnieć o nieprzyjemnych doświadczeniach kojarzonych z leczeniem kanałowym.

Leczenie Kanałowe | BemowoLeczenie Kanałowe | Bemowo

This procedure involves removing all the pulp in the pulp chamber temporarily for the sake of pain relief. Pulpectomy is typically called for when pulpotomy isn’t an option and all of the tooth’s pulp has become infected, inflamed, and disease-ridden. After removal, the canals are medicated and cleaned.

Sometimes, dentists do pulpectomy on primary or milk teeth. In such cases, the pulp is replaced with resorbable material. This is the recommended course of action for irreversible pulpitis on redicular and coronal pulp as well as primary molars that are abscessed.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Do postawienia odpowiedniej diagnozy potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie – na jego podstawie lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, a także kształt i położenie kanałów zęba. Zdjęcie pozwoli również na określenie czy infekcja pozostała we wnętrzu zęba, czy też rozprzestrzeniła się do kości otaczającej ząb.

Po zapoznaniu się ze zdjęciem stomatolog za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa obumarłą tkankę, stosując równocześnie środki chemiczne mające zapewnić prawidłową dezynfekcję zakażonego miejsca. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, dlatego nie musisz obawiać się nieprzyjemnych doznań. Aby do odsłoniętego zęba nie przedostały się bakterie ze śliny oraz dla ochrony przed środkami chemicznymi, którymi oczyszcza się kanał, leczony ząb osłania się specjalną gumą.

Z uwagi na to, że leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji, w Stomatologii We Smile lekarz w trakcie wizyty posługuje się mikroskopem zabiegowym, dzięki któremu jest w stanie ujrzeć na przykład wrodzone anomalie oraz sztuczne przeszkody w kanałach korzenia zęba, a także perforacje powstałe w wyniku źle przeprowadzanego lub wielokrotnie powtarzanego leczenia.

Czy można stracić ząb po leczeniu kanałowym?

Większość zębów leczonych endodontycznie z czasem kończy się ekstrakcją. Z czasem, co oznacza nierzadko nawet kilkadziesiąt lat od momentu podjęcia decyzji o takim leczeniu! Leczenie endodontyczne, przez sam fakt, iż jest to trudny, czasochłonny zabieg, do wykonania, którego trzeba użyć profesjonalnego sprzętu i konkretnych płynów płuczących, a następnie wypełnić kanały dedykowanymi materiałami, a całą procedurę przeprowadzić w kontroli radiologicznej, jest drogi. Wiele osób, co jest naturalne, zastanawia się nad jego sensem, zwłaszcza że na pierwszej wizycie lekarz stomatolog informuje o możliwych powikłaniach oraz możliwości niepowodzenia leczenia.

Więc czy warto? Zawsze. Żadna proteza stała czy ruchoma, implant czy cokolwiek jeszcze przyszłość przyniesie, nie zastąpi człowiekowi tego co jest jego. Swój ząb zawsze będzie lepiej funkcjonował niż najdroższy implant. A prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb może służyć przez wiele następnych lat.

Endodonta – kiedy umówić wizytę?

Endodonta to specjalista stomatolog, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem problemom związanym z miazgą zębową (żywą tkanką wewnątrz zęba) oraz tkankami okołowierzchołkowymi. Endodoncja to dziedzina stomatologii, koncentrująca się na leczeniu zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Głównym zadaniem endodontów jest uratowanie zębów, które są zainfekowane, uszkodzone lub martwe, aby zachować ich naturalną strukturę, funkcję i estetykę.

Wizytę u endodonty z We Smile należy umówić w przypadku pojawienia się:

 • bólu zęba – silny, długotrwały lub nawracający ból, pojawiający się zwłaszcza podczas żucia, picia napojów o różnych temperaturach lub przy naciskaniu na ząb, warto skonsultować się z endodontą. Ból ten może być spowodowany infekcją lub stanem zapalnym miazgi zębowej.
 • opuchlizny i zaczerwienienia dziąseł – pojawiające się wokół zęba, mogą być oznaką infekcji lub stanu zapalnego miazgi zębowej. Jeśli dostrzegasz takie objawy, warto udać się do endodonty w celu przeprowadzenia diagnostyki i leczenia.
 • urazu zęba – złamanie, pęknięcie czy wypadnięcie zęba. W takiej sytuacji warto jak najszybciej udać się do endodonty. Specjalista ten jest doświadczony w leczeniu urazów zębów i może zastosować odpowiednie metody leczenia, aby ocalić lub ewentualnie odbudować ząb.

Wizytę u specjalisty endodonty warto umówić również, gdy pomimo wcześniejszego leczenia kanałowego, ból powraca i pojawia się dodatkowo opuchlizna i zaczerwienienie wokół zęba. Dzieje się tak najczęściej, w momencie, kiedy ząb nie był wcześniej leczony przy wykorzystaniu nowoczesnego mikroskopu, a w sposób tradycyjny. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo skuteczniejsze, zazwyczaj przeprowadzane jest przez endodontę podczas jednej wizyty w gabinecie.

Dodatkowo leczenie pod mikroskopem jest bardziej precyzyjne, pozwala na zobaczenie systemu kanałów zębowych w znacznym powiększeniu i na dokładne pozbycie się chorej miazgi.

Szybkie działanie i konsultacja z endodontą mogą być kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów i uniknięcia w przyszłości poważniejszych problemów.

Zarezerwuj Wizytę
+48 734 000 408

  MASZ PYTANIA? UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ!

  infolinia: +48 734 000 408
  Stomatologia We Smile
  ul. Rozłogi 18 | lok. U8 Warszawa-Bemowo
  Recepcja
  pon-pt: 9:00-20:00 | sob: 10:00-15:00
  Certyfikaty i Dyplomy
  Polub Nas

  Otrzymuj informacje o promocjach i nowościach stomatologii na Bemowie.

  WeSmile 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

  Copyright 2021 by WeSmile. Prawa zastrzeżone.