Uśmiechnij się :-)
Stomatologia zachowawcza jest podstawowym działem stomatologii, zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem ubytków tkanek zęba pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego. Obejmuje również leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej oraz chorób tkanek przyzębia w podstawowym zakresie.
W We Smile na warszawskim Bemowie zapewnimy bezbolesne usunięcie próchnicy oraz estetyczną odbudowę tkanek zęba. Stawiamy zarówno na dokładność jak i estetykę i trwałość wypełnień. W przypadku pojawiającej się nadwrażliwości czy ubytków nie próchnicowego pochodzenia, nasi dentyści dzięki swojej wiedzy, znajdą dla Państwa najlepsze rozwiązanie.
Własne zdrowe zęby zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Dlatego dobry dentysta zawsze dąży do zachowania zębów pacjenta
Przyczyną powstania próchnicy są: zła higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta (spożywanie cukrów) oraz bakterie. Rozwój próchnicy następuje etapowo i w zależności od stadium, na którym zostaje zdiagnozowany, dobieramy dla Państwa odpowiednie metody leczenia:
Warto więc pamiętać – należy odwiedzać nasz gabinet regularnie, co najmniej co 6 miesięcy, aby lekarz stomatolog mógł ocenić stan higieny jamy ustnej i w odpowiednim czasie podjąć właściwe leczenie.
Lekarz stomatolog usuwa wiertłem zmieniona próchnicowo tkankę, wszystko zależy od tego jak głęboki jest ubytek. Jeżeli jest to początkowe stadium próchnicy w postaci białej plamy nie ma konieczności borowania szkliwa. W przypadku gdy zmieniona próchnicowo tkanka sięga szkliwa, zębiny lub miazgi konieczne jest jej usunięcie i zastąpienie materiałem – najczęściej jest to światłoutwardzalny kompozyt. Gdy miazga jest znacznie uszkodzona konieczne będzie leczenie kanałowe.
Próchnica jest jednym z najczęstszych schorzeń stomatologicznych. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Główną przyczyną powstania tej dolegliwości jest zaniedbanie higieny jamy ustnej lub też nieodpowiednia dieta, bogata w cukry oraz węglowodany. Należy pamiętać, że próchnica jest bardzo postępującą i zaraźliwą chorobą o podłożu bakteryjnym. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje, gdyż doprowadza do konieczności przeprowadzenia leczenia endodontycznego, a nawet do ekstrakcji zęba. Niestety, utrata zębów w wielu przypadkach powoduje problemy z żuciem, mówieniem, a także wpływa negatywnie na estetykę twarzy.
Próchnica sprawia, że infekcja bakteryjna rozprzestrzenia się w jamie ustnej, co niekorzystnie wpływa na stan ogólnego zdrowia organizmu. Zakażenie może dostać się do krwiobiegu i doprowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak infekcje serca, zapalenie stawów czy też do sepsy. Nieleczona próchnica sprawia też, że zęby stają się nadwrażliwe na gorące, zimne, słodkie i kwaśne pokarmy.
Warto podkreślić, że szybka interwencja stomatologiczna pozwala zahamować eskalację bólu zęba i hamuje rozwój próchnicy.
Jednym z najbardziej bezpiecznych okresów do przeprowadzenia leczenia próchnicy jest drugi trymestr ciąży. Gdy pojawia się jednak ból zęba czy też duże ognisko chorobowe, trzeba poddać się leczeniu jak najszybciej. Rozwijający się stan zapalny może być zagrażający dla zdrowia kobiety, ale również i dziecka. Zaleca się wyleczenie zębów jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ nieleczona próchnica może spowodować przedwczesny poród. Odpowiedzialne za to są bakterie, które przez krwiobieg matki przenikają do organizmu malucha.
Jeżeli natomiast usuwanie próchnicy wywołuje u pacjentki stres oraz ból, można go wykonać, stosując odpowiednie środki znieczulające, które są bezpieczne dla niej i dziecka.
Powierzchnia zębów mlecznych jest bardziej nieregularna niż zębów stałych, przez co szkliwo jest dwa razy cieńsze. Mleczaki w dużo większym stopniu są narażone na próchnicę i rozwój innych chorób niż zęby stałe. Ponadto, jeżeli próchnica zainfekuje zęby mleczne, istnieje prawdopodobieństwo, że w szybkim czasie może rozwinąć się również na zębach stałych.
Tylko dokładne obejrzenie zębów przez dentystę może doprowadzić do wykrycia ich zmian i rozpoczęcia ich leczenia w tak wczesnym stadium. Pozwala to zaoszczędzić stresu, czasu i pieniędzy. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie, dobry stomatolog będzie w stanie podjąć kroki by wyleczyć zmiany.
Najważniejszą zaletą wypełnień kompozytowych jest ich estetyka. Dzięki szerokiej palecie odcieni założony materiał nie różni się od własnych tkanek zęba. Kolejną zaletą jest trwałość, która połączona z odpowiednią techniką odbudowy i zdolnościami manualnymi lekarza daje doskonałe rezultaty.