Uśmiechnij się :-)

 

Chirurgia
stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się z wyrywaniem zębów. Ale my zajmujemy się równierz usuwaniem zatrzymanych ósemek (zębów mądrości) oraz całą gamą innych zabiegów chirurgicznych m. in. implantami zębowymi, resekcją korzeni, podnoszeniem dna zatoki.

Nowoczesne metody leczenia stosowane przez chirurgów stomatologów w klinice We Smile na warszawskim Bemowie opierają się na zapewnieniu pacjentom maksymalnie bezbolesnego zabiegu.

Nasz gabinet wyposażony jest w pracownię rentgenowską, w związku z tym jesteśmy w stanie na miejscu wykonać pantomogram czy inne zdjęcie rentgenowskie by zminimalizować interwencję chirurgiczną.

W czym pomoże
chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko usuwanie czy wyrywanie zębów, czy pozbywanie się trudnych ósemek, to kompleksowa chirurgia kości szczęki i zębów. Obejmuje więc sporo zabiegów stomatologicznych, które wiążą się ze sztuczną modyfikacją uzębienia.

Do najczęściej wykonywanych na Bemowie zabiegów w chirurgii stomatologicznej w Klinice We Smile należą:

 • Ekstrakcje – usuwanie zęba (również zębów zatrzymanych i niewyrzniętych oraz usuwanie ósemek).
 • Odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, ekstrakcje zębów mądrości.
 • Plastyka połączeń z zatoką szczękową – podniesienie dna zatoki szczękowej
 • Leczenie powikłanych ropni oraz przetok ustno-twarzowych.
 • Resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje.
 • Nacięcie ropni przyzębnych.
 • Przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego – podcinanie wędzidełek.
 • Terapie ortopedyczne złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy.
 • Wyłuszczenie torbieli.

Dobry chirurg stomatolog

Dobry chirurg stomatolog wie, że procedury chirurgii stomatologicznej dają wiele możliwości wyleczenia nawet bardzo zaawansowanych i ciężkich chorób zębów i dziąseł. Usuwanie zębów następuję TYLKO jeśli dentysta nie jest już w stanie wyleczyć je zachowawczo.

Rozwój technologii oraz ciągłe pogłębianie wiedzy sprawiło, że w zakresie chirurgii stomatologicznej pojawiło się wiele innych metod leczenia schorzeń całej jamy ustnej. Są to m.in.: odbudowa kości, podniesienie dna zatoki, wszczepianie implantów, chirurgiczne wydłużenie korony zęba czy nawet leczenie nowotworów jamy ustnej.

Chirurgia stomatologiczna - Usuwanie ósemekChirurgia stomatologiczna - Usuwanie ósemek

This procedure involves removing all the pulp in the pulp chamber temporarily for the sake of pain relief. Pulpectomy is typically called for when pulpotomy isn’t an option and all of the tooth’s pulp has become infected, inflamed, and disease-ridden. After removal, the canals are medicated and cleaned.

Sometimes, dentists do pulpectomy on primary or milk teeth. In such cases, the pulp is replaced with resorbable material. This is the recommended course of action for irreversible pulpitis on redicular and coronal pulp as well as primary molars that are abscessed.

Zarezerwuj Wizytę
+48 734 000 408

  • Usuwanie ósemek (zębów mądrości)
  • Usuwanie zębów
  • Podniesienie dna zatoki
  • Odbudowa kości

  Chirurgiczne usuwanie ósemek

  Zęby trzecie trzonowe, inaczej ósemki lub zęby mądrości, to ostatnie zęby w łukach zębowych (pojawiają się po 20. roku życia). Trzecie trzonowce niestety stwarzają wiele problemów klinicznych. Problemem jest już samo wyrzynanie zęba ‒ często brakuje miejsca w łuku. W skrajnych przypadkach spotykamy się z zatrzymaniem ósemki w szczęce lub żuchwie. Ponadto, ósemki mogą przyczyniać się do powstania wad zgryzu, stanowić źródło przewlekłego bólu oraz infekcji.

  Pod uwagę należy wziąć także fakt, że zęby mądrości, z racji tego, że znajdują się na końcu łuku zębowego, trudno dokładnie wyszczotkować. Skutkuje to próchnicą, stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi. Wszystko to sprawia, że bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zębów mądrości.

  Usuwanie zębów mądrości

  Ekstrakcja ósemek lub zębów mądrości owiana jest złą sławą głównie przez krążące legendy o bolesności tego zabiegu. Usunięcie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które neutralizuje nieprzyjemne doznania.

  Jak już wspomnieliśmy powyżej, ekstrakcja, czyli usunięcie ósemki, często jest najlepszym dla Pacjenta rozwiązaniem. Procedura ekstrakcji, mimo że może być skomplikowana, zazwyczaj przynosi ulgę pacjentom i pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości oraz poważnych problemów ze zgryzem.

  Ekstrakcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach, ze względu na położenie lub skomplikowaną strukturę zęba, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Po zabiegu Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, który łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych.

  Do chirurgicznego usunięcia ósemek należy się dobrze przygotować. Chirurg stomatolog musi najpierw ocenić warunki anatomiczne do przeprowadzenia zabiegu. W tym celu może wykorzystać:

  • zdjęcie pantomograficzne

  W zależności od warunków anatomicznych, zabieg może wyglądać nieco inaczej. Gdy ząb jest wyrżnięty, najczęściej wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami i w całości wyjąć z zębodołu. Większe wyzwanie stanowią dolne zęby mądrości lub zęby nie do końca wyrżnięte. Konieczne są wtedy manipulacje na otaczającej ząb kości oraz błonie śluzowej.

  Po wykonaniu zabiegu chirurg stomatolog często zakłada szwy. Zapobiegają one rozejściu się rany, zmniejszają krwawienie i ułatwiają gojenie. Zazwyczaj zdejmuje się je w 7 dni po zabiegu, ale niekiedy stomatolog decyduje się na pozostawienie szwów nieco dłużej.

  Ważne jest również przestrzeganie zaleceń stomatologa. Stomatolog dokładnie omawia kwestie dotyczące higieny jamy ustnej po ekstrakcji. Jest to bardzo istotne, pomaga uniknąć infekcji i zapewnia prawidłowe gojenie rany. Mimo pewnych obaw, jakie mogą towarzyszyć tej procedurze, usuwanie ósemek jest rutynowym i bezpiecznym zabiegiem.

  Bezbolesne usuwanie zębów

  Usuwanie zęba, którego nie można już wyleczyć, jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych zabiegów, który najczęściej kojarzony jest z wizytą u dentysty. Niekiedy jest to już jedyne rozwiązanie, pozwalające zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Wszystko odbywa się pod wcześniej wykonanym znieczuleniem, które pozwala zniwelować ból podczas zabiegu oraz po jego zakończeniu. W takich przypadkach ważne jest doświadczenie chirurga stomatologa, ponieważ liczy się precyzja i płynność wykonywanych przez stomatologa czynności.

  Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

  Usunięcie zęba może być konieczne z różnych powodów. Najczęstsze przyczyny to zła higiena jamy ustnej oraz zaawansowana próchnica. Ignorowanie problemów z uzębieniem, brak leczenia ubytków próchnicowych prowadzi do infekcji miazgi, korzenia zęba i tkanek otaczających. W niektórych przypadkach, pomimo intensywnej terapii endodontycznej, zęba nie da się uratować. Konieczna jest ekstrakcja.

  Kolejną przyczynę stanowią urazy, wypadki, które doprowadziły do pęknięcia lub złamania korony bądź korzenia.

  Spotykamy się także z problemami natury ortodontycznej, gdy ząb musi być usunięty, aby powstało miejsce w łuku dla innych zębów lub, by przygotować Pacjenta do leczenia z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego.

  Decyzję o wyrwaniu zęba podejmujemy zawsze w oparciu o ocenę badania pantomograficznego.

  Zabieg usuwania zęba

  Zabieg ekstrakcji zęba, mimo że może wydawać się skomplikowany, jest procedurą rutynową. Zabieg poprzedza wywiad z pacjentem, często wykonywane są także zdjęcia RTG.

  Ekstrakcja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy pojawia się ropień, znieczulenie może nie działać tak dobrze, jak powinno. Gdy znieczulenie zacznie działać, stomatolog, za pomocą dźwigni i odpowiednich kleszczy, usuwa ząb, następnie przeprowadza łyżeczkowanie. Kolejne etapy to płukanie zębodołu i zabezpieczenie opatrunkiem. W niektórych przypadkach konieczne może być założenie szwów.

  Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, jest on zazwyczaj łagodny i może być kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych.

  Warto pamiętać, że utrata każdego zęba (wyłączając ósemki), jest dużą stratą i ma swoje konsekwencje. Są to zarówno kwestie estetyczne, jak i utrudnione przeżuwanie pokarmów, przesunięcia pozostałych zębów, zanik kości. Po ekstrakcji dobrze więc pomyśleć o uzupełnieniu protetycznym ‒ implancie lub moście.

  Należy pamiętać, że po usunięciu zęba miejsce, które po nim zostało jest wrażliwe i dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, a także pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej.

  Podnoszenie dna zatoki szczękowej

  Zatoki szczękowe to symetrycznie położone jamy w czaszce, z grupy tzw. zatok obocznych nosa. Dna zatok szczękowych są umieszczone po obu stronach, nad wierzchołkami korzeni zębów górnych. Sięgają zazwyczaj od czwórki do siódemki. Najkorzystniej jest, jeśli dno zatoki szczękowej jest oddzielone od wierzchołków korzeni warstwą tkanki kostnej o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. Bywa jednak często tak, iż wierzchołki korzeni zębów, szczególnie górnej szóstki, umieszczone są już w obrębie samej zatoki. Przykrywa je tylko cienka blaszka kostna lub tylko śluzówka wyściełająca zatokę. Jest to co prawda mało korzystne, lecz także prawidłowe, dosyć często występujące zjawisko.

  Kiedy więc z jakichś powodów utracimy ząb, wówczas kość zostaje pozbawiona stymulacji i ulega powolnemu zanikowi. Przez to dno samej zatoki obniża się. W wyniku tego grubość tkanki kostnej staje się zbyt mała aby wszczepić w nią chociażby najkrótsze implanty. Ich końce bowiem musiałyby wtedy znaleźć się w świetle zatoki szczękowej, a to nie powinno mieć miejsca.

  Podnoszenie dna zatoki szczękowej, które przeprowadza chirurg stomatolog stanowi wstępny etap do leczenia implantologicznego dla tych osób, u które mają zbyt nisko położone dno zatoki szczękowej, co uniemożliwia wszczepienie implantów.

  Odbudowa kości

  W wyniku utraty zębów często dochodzi do zaniku tkanki kostnej szczęk. Zanik kości następuje najczęściej po usunięciu lub utracie zębów. Brak działania siły mechanicznej pod postacią nacisku, jaki w normalnych warunkach ząb wywiera na kość, skutkuje stopniowym zanikiem kości.

  Utrata kości może też być efektem urazu, wzrostu torbieli lub rozwoju stanu zapalnego tkanki przyzębia. W takiej sytuacji często konieczny jest zabieg odbudowy kości. Dzięki ustaleniu i upowszechnieniu algorytmów implantologicznych, stała się możliwa odbudowa kości polegająca na uzupełnieniu ilości kości potrzebnej do wszczepienia implantu.

  Wykorzystanie tomografii komputerowej oraz mikroskopu pozwala wykonać zabieg odbudowy kości w delikatny sposób. Pozabiegowe naświetlanie laserem biostymulującym przyspiesza gojenie tkanek. Dzięki temu w We Smile na warszawskim Bemowie zapewniamy pacjentom maksymalny komfort leczenia.

  MASZ PYTANIA? UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ!

  infolinia: +48 734 000 408
  Stomatologia We Smile
  ul. Rozłogi 18 | lok. U8 Warszawa-Bemowo
  Recepcja
  pon-pt: 9:00-20:00 | sob: 10:00-15:00
  Certyfikaty i Dyplomy
  Polub Nas

  Otrzymuj informacje o promocjach i nowościach stomatologii na Bemowie.

  WeSmile 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

  Copyright 2021 by WeSmile. Prawa zastrzeżone.