Uśmiechnij się :-)
Chirurgia stomatologiczna to nie tylko usuwanie czy wyrywanie zębów, czy pozbywanie się trudnych ósemek, to kompleksowa chirurgia kości szczęki i zębów. Obejmuje więc sporo zabiegów stomatologicznych, które wiążą się ze sztuczną modyfikacją uzębienia.
Do najczęściej wykonywanych na Bemowie zabiegów w chirurgii stomatologicznej w Klinice We Smile należą:
Dobry chirurg stomatolog wie, że procedury chirurgii stomatologicznej dają wiele możliwości wyleczenia nawet bardzo zaawansowanych i ciężkich chorób zębów i dziąseł. Usuwanie zębów następuję TYLKO jeśli dentysta nie jest już w stanie wyleczyć je zachowawczo.
Rozwój technologii oraz ciągłe pogłębianie wiedzy sprawiło, że w zakresie chirurgii stomatologicznej pojawiło się wiele innych metod leczenia schorzeń całej jamy ustnej. Są to m.in.: odbudowa kości, podniesienie dna zatoki, wszczepianie implantów, chirurgiczne wydłużenie korony zęba czy nawet leczenie nowotworów jamy ustnej.
This procedure involves removing all the pulp in the pulp chamber temporarily for the sake of pain relief. Pulpectomy is typically called for when pulpotomy isn’t an option and all of the tooth’s pulp has become infected, inflamed, and disease-ridden. After removal, the canals are medicated and cleaned.
Sometimes, dentists do pulpectomy on primary or milk teeth. In such cases, the pulp is replaced with resorbable material. This is the recommended course of action for irreversible pulpitis on redicular and coronal pulp as well as primary molars that are abscessed.
Ekstrakcja ósemek lub zębów mądrości owiana jest złą sławą głównie przez krążące legendy o bolesności tego zabiegu. Usunięcie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które neutralizuje nieprzyjemne doznania.
Do chirurgicznego usunięcia ósemek należy się dobrze przygotować. Chirurg stomatolog musi najpierw ocenić warunki anatomiczne do przeprowadzenia zabiegu. W tym celu może wykorzystać:
W zależności od warunków anatomicznych, zabieg może wyglądać nieco inaczej. Gdy ząb jest wyrżnięty, najczęściej wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami i w całości wyjąć z zębodołu. Większe wyzwanie stanowią dolne zęby mądrości lub zęby nie do końca wyrżnięte. Konieczne są wtedy manipulacje na otaczającej ząb kości oraz błonie śluzowej.
Po wykonaniu zabiegu chirurg stomatolog często zakłada szwy. Zapobiegają one rozejściu się rany, zmniejszają krwawienie i ułatwiają gojenie. Zazwyczaj zdejmuje się je w 7 dni po zabiegu, ale niekiedy stomatolog decyduje się na pozostawienie szwów nieco dłużej.
Usuwanie zęba, którego nie można już wyleczyć, jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych zabiegów, który najczęściej kojarzony jest z wizytą u dentysty. Niekiedy jest to już jedyne rozwiązanie, pozwalające zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Wszystko odbywa się pod wcześniej wykonanym znieczuleniem, które pozwala zniwelować ból podczas zabiegu oraz po jego zakończeniu. W takich przypadkach ważne jest doświadczenie chirurga stomatologa, ponieważ liczy się precyzja i płynność wykonywanych przez stomatologa czynności.
Decyzję o wyrwaniu zęba podejmujemy zawsze w oparciu o ocenę badania pantomograficznego. Przyczyną usunięcia zęba może być wdanie się infekcji w tkanki i kości otaczające ząb, pojawienie się poważnych i nieustępujących stanów zapalnych, które najczęściej spowodowane są próchnicą, jak również konieczność przygotowania jamy ustnej do korekty zgryzu.
Należy pamiętać, że po usunięciu zęba miejsce, które po nim zostało jest wrażliwe i dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, a także pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej.
Zatoki szczękowe to symetrycznie położone jamy w czaszce, z grupy tzw. zatok obocznych nosa. Dna zatok szczękowych są umieszczone po obu stronach, nad wierzchołkami korzeni zębów górnych. Sięgają zazwyczaj od czwórki do siódemki. Najkorzystniej jest, jeśli dno zatoki szczękowej jest oddzielone od wierzchołków korzeni warstwą tkanki kostnej o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. Bywa jednak często tak, iż wierzchołki korzeni zębów, szczególnie górnej szóstki, umieszczone są już w obrębie samej zatoki. Przykrywa je tylko cienka blaszka kostna lub tylko śluzówka wyściełająca zatokę. Jest to co prawda mało korzystne, lecz także prawidłowe, dosyć często występujące zjawisko.
Kiedy więc z jakichś powodów utracimy ząb, wówczas kość zostaje pozbawiona stymulacji i ulega powolnemu zanikowi. Przez to dno samej zatoki obniża się. W wyniku tego grubość tkanki kostnej staje się zbyt mała aby wszczepić w nią chociażby najkrótsze implanty. Ich końce bowiem musiałyby wtedy znaleźć się w świetle zatoki szczękowej, a to nie powinno mieć miejsca.
Podnoszenie dna zatoki szczękowej, które przeprowadza chirurg stomatolog stanowi wstępny etap do leczenia implantologicznego dla tych osób, u które mają zbyt nisko położone dno zatoki szczękowej, co uniemożliwia wszczepienie implantów.
W wyniku utraty zębów często dochodzi do zaniku tkanki kostnej szczęk. Zanik kości następuje najczęściej po usunięciu lub utracie zębów. Brak działania siły mechanicznej pod postacią nacisku, jaki w normalnych warunkach ząb wywiera na kość, skutkuje stopniowym zanikiem kości.
Utrata kości może też być efektem urazu, wzrostu torbieli lub rozwoju stanu zapalnego tkanki przyzębia. W takiej sytuacji często konieczny jest zabieg odbudowy kości. Dzięki ustaleniu i upowszechnieniu algorytmów implantologicznych, stała się możliwa odbudowa kości polegająca na uzupełnieniu ilości kości potrzebnej do wszczepienia implantu.
Wykorzystanie tomografii komputerowej oraz mikroskopu pozwala wykonać zabieg odbudowy kości w delikatny sposób. Pozabiegowe naświetlanie laserem biostymulującym przyspiesza gojenie tkanek. Dzięki temu w We Smile na warszawskim Bemowie zapewniamy pacjentom maksymalny komfort leczenia.