Uśmiechnij się :-)

 

Pantomografia
stomatologiczna

Pantomogram to płaskie panoramiczne zdjęcie rentgenowskie, na którym widoczna jest m.in. szczęka, żuchwa, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe, zęby, zawiązki zębów oraz zęby zatrzymane.

Pantomogram
selfie twoich zębów

Doświadczony specjalista jest w stanie dostrzec w pantomogramie próchnicę w zaawansowanym stopniu, torbiele szczek, zmiany zapalne, polipy czy zapalenie zatok.

Kiedy wykonuje się pantomogram?

 • Przed leczeniem ortodontycznym
 • Przy urazach szczęki i żuchwy
 • Przed usunięciem zębów, szczególnie ósemek
 • Do oceny zębów i stanu przyzębia
 • Do diagnostyki próchnicy
 • Przed leczeniem protetycznym
 • Do kontroli rozwoju uzębienia u dzieci
pantomografia rtg zęba

Jak się wykonuje pantomogram?

Pacjent proszony jest o zdjęcie wszystkich metalowych rzeczy z głowy i szyi (kolczyków, łańcuszka) a także protez zębowych. Na jego ciało zakłada się ołowiany fartuch, który chroni przed promieniowaniem, następnie pacjent podchodzi do aparatu, zębami siecznymi zagryza specjalny uchwyt i stoi nieruchomo do czasu wykonania zdjęcia.

Bezpieczeństwo pantomogramu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Pantomogram to jeden z najpopularniejszych badań rentgenowskich. Stosowany jest w stomatologii. Dostarcza niezbędnych informacji diagnostycznych. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy jest bezpieczny dla pacjentów. Zaprezentujemy Ci kompleksowe omówienie bezpieczeństwa pantomogramu. Udzielimy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest pantomogram i jak działa?

Pantomogram to technika rentgenowska. Dostarcza obraz całej szczęki i żuchwy jednocześnie. Dzięki temu lekarz może ocenić strukturę kostną, stany zapalne, torbiele, guzy i inne problemy związane z jamą ustną. Badanie obejmuje jedno obrotowe zdjęcie rentgenowskie dolnej części głowy pacjenta. Wykonane jest przy minimalnym naświetleniu.

Dawki promieniowania i bezpieczeństwo pacjenta

W pantomogramie dawka promieniowania. Jest niższe niż w standardowych zdjęciach rentgenowskich. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w technologie optymalizujące dawkę promieniowania. Minimalizuje to ryzyko dla pacjenta. Ponadto, personel medyczny zabezpiecza pacjenta osłonami. Takimi jak ołowiowe fartuchy, aby ograniczyć narażenie na promieniowanie.

Bezpieczeństwo pacjentów różnych grup

Pantomogram jest bezpieczny dla większości pacjentów. Natomiast istnieją pewne wyjątki. Kobiety w ciąży powinny unikać tego badania. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze z uwagi na potencjalne ryzyko dla płodu. U dzieci badanie rentgenowskie. Powinniśmy przeprowadzać jedynie w razie konieczności. Lekarz powinien zawsze ocenić korzyści i ryzyko przed zleceniem tego badania.

Alternatywy dla pantomogramu

Jeśli pacjent obawia się pantomogramu. Istnieje alternatywna metoda diagnostyczna. Takie jak tradycyjne zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Należy pamiętać, że każde z tych badań ma swoje indywidualne zalety i ograniczenia.

Podsumowanie

Pantomogram jest stosunkowo bezpiecznym badaniem rentgenowskim. Dostarcza cennych informacji diagnostycznych z minimalnym narażeniem na promieniowanie. Decyzja o pantomogramie powinna być indywidualna i podjęta przez lekarza. Należy uwzględnić korzyści i ryzyko dla pacjenta. W razie obaw lub pytań dotyczących bezpieczeństwa pantomogramu. Zaleca się konsultację z lekarzem stomatologiem. Udzieli Ci odpowiednich informacji i pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Zarezerwuj Wizytę
+48 734 000 408

  MASZ PYTANIA? UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ!

  infolinia: +48 734 000 408
  Stomatologia We Smile
  ul. Rozłogi 18 | lok. U8 Warszawa-Bemowo
  Recepcja
  pon-pt: 9:00-20:00 | sob: 10:00-15:00
  Certyfikaty i Dyplomy
  Polub Nas

  Otrzymuj informacje o promocjach i nowościach stomatologii na Bemowie.

  WeSmile 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

  Copyright 2021 by WeSmile. Prawa zastrzeżone.