Uśmiechnij się :-)

 

Stomatologia dziecięca – jak wybrać dobrego dentystę dla dziecka?

29 listopada 2022by We Smile

Kilkuletnie dzieci bardzo często boją się wizyty u stomatologa. Jest to związane ze strachem przed nowym miejscem, obcym budynkiem, nieznanym lekarzem, dziwnym zapachem czy niepokojącymi dźwiękami maszyn. To wszystko sprawia, że nie czują się komfortowo. Jeśli podczas wizyty u dentysty dochodzi strach przed bólem, na przykład wywołany wcześniejszym negatywnym doświadczeniem, zwiększa to niepokój u najmłodszych. Wybór odpowiedniego dentysty dla dziecka nie jest prosty. Co zrobić, aby maluch nie obawiał się wizyt u stomatologa? Jakiego dentystę wybrać?

Stomatolog dziecięcy – co zrobić żeby dziecko się nie bało?

Zwykle strach przed dentystą jest przejmowany przez dzieci od dorosłych (najczęściej rodziców). Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, należy od najmłodszych lat przekazywać dzieciom pozytywne komunikaty dotyczące wizyty u stomatologa jednocześnie unikając przekazów, które mogą wzbudzić lęk, takich jak: nie będzie bolało czy nie masz czego się bać.

Dobry dentysta dziecięcy – jak go wybrać?

Zastanawiasz się, czym się kierować podczas wyboru dentysty dla dziecka? Stomatolog dziecięcy powinien być przede wszystkim doświadczonym specjalistą w swoim fachu, wyróżniającym się profesjonalizmem i odpowiednim podejściem do najmłodszych. Dobry dentysta musi być osobą wyrozumiałą, serdeczną, przyjaźnie nastawioną do małych pacjentów. Powinien cechować się również opanowaniem, przede wszystkim w sytuacjach, gdy przerażone dziecko zacznie krzyczeć, płakać czy wiercić się na fotelu.

Bardzo ważna jest również umiejętność rozmowy z dzieckiem po to, by zniwelować strach i stres towarzyszący wizycie stomatologicznej oraz odwrócić uwagę malucha od zabiegu. Dobry dentysta będzie w stanie w taki sposób opisać znajdujący się w gabinecie sprzęt oraz wykonywane czynności, aby zaciekawić najmłodszych pacjentów. Dzięki temu maluch będzie miał szansę oswoić się z nową sytuacją, przez co wizyta kontrolna czy leczenie zęba odbędzie się bez lęku.

Przy wyborze odpowiedniego stomatologa dla dziecka, warto zwrócić również uwagę na samo wnętrze gabinetu. Powinien być on przystosowany do obecności dzieci. Kolorowe, przyjazne otoczenie oraz wydzielona strefa w poczekalni sprawią, że maluch poczuje się bardziej komfortowo oraz zmniejszy się jego stres w trakcie czekania na wizytę. Niektórzy dentyści dziecięcy decydują się również na wręczenie małemu pacjentowi specjalnej odznaki za odwagę. Z pozoru niewielki gest może stanowić świetną motywację do kolejnych wizyt stomatologicznych, już bez przerażenia i zdenerwowania.

Podobnie jak w przypadku dentysty dla dorosłych, również stomatologa dla dzieci warto wybrać po zapoznaniu się z opiniami najbliższych – rodziny czy znajomych. Rekomendacji można poszukać również na forach internetowych bądź w wyszukiwarce po wpisaniu odpowiedniej frazy, na przykład “dentysta Warszawa”.

Stomatologia dla dzieci – podsumowanie

Dobry dentysta dziecięcy musi być cierpliwy, wyrozumiały, przyjaźnie nastawiony do najmłodszych pacjentów. Aby dziecko przestało bać się wizyt dentystycznych, stomatolog musi umieć nawiązać z nim nić porozumienia, wzbudzić w nim zainteresowanie oraz odciągnąć uwagę od zabiegu.

Stomatologia We Smile
ul. Rozłogi 18 | lok. U8 Warszawa-Bemowo
Recepcja
pon-pt: 9:00-20:00 | sob: 10:00-15:00
Certyfikaty i Dyplomy
Polub Nas

Otrzymuj informacje o promocjach i nowościach stomatologii na Bemowie.

WeSmile 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2021 by WeSmile. Prawa zastrzeżone.