Uśmiechnij się :-)

 

Czy wyrywanie zęba boli?

27 lutego 2023by admin

Wyrywanie zęba, czyli ekstrakcja, jest zabiegiem przeprowadzonym w gabinetach dentystycznych, na który stomatolodzy decydują się zazwyczaj w ostatniej kolejności. Gdy ząb nie może zostać wyleczony, na przykład kanałowo lub też nie da się zastosować w jego przypadku odpowiedniego wypełnienia, stomatolog wykonuje ekstrakcję zęba. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu? Czy wyrywanie zęba boli? Zachęcamy do lektury.

Ekstrakcja zęba

Konieczność usunięcia zęba może wynikać z wielu czynników, na przykład z wad zgryzu lub też ze złego stanu uzębienia, które nie nadaje się do leczenia. Ze względów bezpieczeństwa chory ząb należy jak najszybciej usunąć. Nawet jeżeli nie powoduje on dolegliwości bólowych. Zabieg ten jest przeprowadzony przez dentystę lub też chirurga stomatologicznego.

Prawidłowo i odpowiednio wykonany zabieg ekstrakcji nie narusza tkanek przyzębia. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się odpowiednie narzędzia, które niwelują między innymi możliwość uszkodzenia blaszki przedsionkowej wyrostka zębodołowego.

Przyczyny ekstrakcji zęba

Do przyczyn ekstrakcji zęba należy zaliczyć zaawansowaną infekcję. Gdy próchnica dotrze do miazgi, która jest silnie unerwiona i unaczyniona, może dojść do powstania stanu zapalnego, a także pojawienia się w ropnia lub zgorzeli. Niestety, w sytuacji, gdy antybiotyki nie działają, leczenie kanałowe nie jest możliwe lub też może być nieefektywne. W takim wypadku dentysta może podjąć decyzję o usunięciu chorego zęba.

Warto też podkreślić, że w wielu sytuacjach dentyści usuwają także zdrowe zęby, na przykład, gdy stłoczenie zębów w jamie ustnej jest zbyt duże, zęby na siebie zachodzą, co uniemożliwia leczenie ortodontyczne wad zgryzu. Aby było możliwe zatem założenie aparatu, należy usunąć jeden lub nawet kilka zębów.

Czy wyrywanie zęba boli?

Wyrywanie zęba jest wykonywane przy znieczuleniu miejscowym, które powinno gwarantować bezbolesność zabiegu. W większości przypadków znieczulenie to jest dobierane w taki sposób, że pacjent nie czuje bezpośrednio bólu, jednak skarży się na odczucie rozpierania w jamie ustnej. Dla wielu osób nieprzyjemny jest także dźwięk, który towarzyszy wyrywaniu zęba, jednak nie powoduje on dolegliwości bólowych.

Gdy natomiast w jamie ustnej rozwija się stan zapalny z ropnym wysiękiem, znieczulenie może nie zadziałać dostatecznie silnie. W takiej sytuacji stomatolog najczęściej przepisuje antybiotyk i zaleca go pacjentowi zażywać na kilka dni przed zabiegiem usunięcia zęba. Jeżeli stan zapalny zostanie zwalczony, wówczas można bez problemu poddać ząb ekstrakcji.

Choć wyrywanie zęba jest zabiegiem nieprzyjemnym, wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym, przez co nie jest ono bolesne. Podanie odpowiedniej dawki znieczulenia sprawia, że pacjent nie czuje dolegliwości bólowych. Może się jedynie skarżyć się na nieprzyjemne uczucie rozpierania w jamie ustnej, które natomiast nie powoduje długotrwałego dyskomfortu. Należy podkreślić, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Jeżeli da się go wyleczyć endodontycznie lub też stosując tradycyjne wypełnienie, stomatolog nie podejmuje decyzji o usunięciu zęba. Wyjątkiem jest przygotowanie zgryzu do założenia aparatu ortodontycznego.

Stomatologia We Smile
ul. Rozłogi 18 | lok. U8 Warszawa-Bemowo
Recepcja
pon-pt: 9:00-20:00 | sob: 10:00-15:00
Certyfikaty i Dyplomy
Polub Nas

Otrzymuj informacje o promocjach i nowościach stomatologii na Bemowie.

WeSmile 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2021 by WeSmile. Prawa zastrzeżone.